Vücut Şekillendirme Liposuction
Vücut Şekillendirme Liposuction
HİZMETLERİMİZ
Vücut Şekillendirme Liposuction

Liposuction

Liposuction (Liposakşın), vücudun herhangi bir bölgesinde, diyete ve egzersize dirençli bölgesel yağ birikimlerini vakum benzeri cihazlar ile parçalayıp emerek vücut dışına almayı hedefleyen cerrahi yöntemin adıdır. Uygun diyete ve hatta düzenli egzersize rağmen bölgesel yağ birikimleri, dirençli bir biçimde varlığını koruyarak, vücut kontürünü ve kişi psikolojisini bozan durumlardır. Liposakşın yani yağ aldırma ameliyatı ile bu bölgesel yağ depolarının boşaltılması ve vücut kontür hatlarının daha estetik bir görüntüye kavuşturulması amaçlanır. Bu konuda bilinmesi gereken ilk şey, liposuction cerrahisi (liposhaping), kilo verdirtme ameliyatı değildir. Deri elastikiyeti iyi olan hastalarda, görünümü ve psikolojiyi bozan, lokal yağ birikimlerinin alınmasını, ‘bölgesel’ kontür düzeltilmesini sağlayan mükemmel bir ameliyat yöntemidir. Liposakşın (yağ aldırma) ameliyatı, vücut şekillendirme, vücut kontürü düzeltme maksadı ile yapılan, uygun hastada mükemmel sonuç veren minimal invazif cerrahi bir yöntemdir. İstenmeyen yağ birikimi olan vücudun hemen her bölgesine uygulanabilir. Teknik olarak aslında son derece anlaşılması kolaydır. Minik deliklerden girilip, yağ dokusu mekanik veya enerjiler yardımı ile parçalanıp eritilir, sonrasında vakumlama sistemlerei yardımı ile dışarı çekilir. Karın, bel, sırt, uyluk iç basen, uyluk dış basen, diz çevresi, boyun, kollar en sık liposuction ameliyatı uygulanan bölgelerdir.

Liposuction Ameliyatı İçin Kimler Uygundur?

Liposakşın yani yağ aldırma ameliyatı için yaş sınırı yoktur. Vücut gelişimini tamamlamış her birey bu ameliyatı olabilir. Çok kilolu hastalar veya deri elastikiyetini kaybetmiş, aşırı deri sarkması olan hastalar liposakşın işlemi için güzel sonuç alınacak adaylar değildir. En güzel sonuçlar, ideal kilolarına yakın, elastikiyeti iyi deriye sahip, çok fazla sigara içmeyen hastalarda alınır. Vücut kitle indeksi 30’un altında olan, normal vücut kitle indeksine yakın ancak bölgesel olarak tüm çabaya (diyet , spor, egzersiz..) verilemeyen bölgesel yağ depozitlerini temizlemek için vakum ile yağ alma dediğimiz liposakşın işlemi ile müthiş tatmin edici sonuçlar sağlanır.

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Plastik cerrahınız yağ alma ameliyatına hazırlık aşaması konusunda her aşamada hastayı bilgilendirir. Sigara, bazı vitaminler, kan sulandırıcı vs ilaç kullanımı kısıtlanır. Antidepresan ilaç kullanıyorsa hasta, birkaç hafta öncesinden bunun da kesilmesi gerekir. Anestezi öncesi 6 saatlik açlık süresine riayet edilmesi gereklidir. En ufak bir üst solunum yolu veya herhangi bir enfeksiyon varlığında operasyon ertelenebilmektedir.

Liposuction Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın ne kadar süreceği, işlem yapılacak bölge sayısına ve genişliğine göre değişkenlik gösterir. Cerrahi önce yağ boşaltılacak bölgenin planlanması ve çizimi yapılır. Yağ alma işlemine geçilmeden önce anestezik madde ve kanamaları durdurucu ilaçları içeren sıvı infiltrasyonu yapılır ve bir süre beklenir. 10-15 dakika kadar beklendikten sonra, belirlenen bölgelerden sırası ile sonra yağ alımı işlemi gerçekleştirilir. Alınacak yağ miktarına göre ameliyat süresi 2-3 saati bulabilir. İşlem sonrası sıvı akışına izin vermek için küçük delikleri açık bırakan hekimler de vardır. Sıkı bandaj ve korse uygulaması ile operasyon sonlandırılır. Hastaya genel anestezi uygulandı ise 1 gece hastanede tutulması önerilir.

Liposuction Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Anestezi riskleri olduğu kadar, çok nadir de olsa yapılan işleme bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar mevcuttur. Diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, pıhtılaşma bozuklukları vs olan hastalarda normal insanlara nazaran bir miktar artmış risk söz konusudur. Ameliyat öncesinde yapılacak ayrıntılı laboratuvar analizleri ve muayene ile hastaların bu tür bir ameliyat için risk taşıyıp taşımadığına Anestezi hekimlerince karar verilir. Önemli komplikasyonların görülme sıklığı neredeyse her zaman aşırı miktarla (5000 cc nin üzerinde) yağ alımı olduğunda artmaktadır. Yağ veya kan pıhtısı atması, çok nadir görülebilecek ama önemli bir komplikasyondur. Bunun yanı sıra aşırı sıvı kaybı, cilt veya sinir hasarı, iç organ yaralanması, ameliyat sonrası ciltte düzensizlik/dalgalanma görüntüsü, hematom (kan toplanması) , yara yeri enfeksiyonu .. gibi olumsuz sonuçlara nadir de olsa rastlanabilmektedir. Bu yüzden vücut şekillendirme konusunda deneyimli cerrahların tercih edilmesi önem arz eder.

Lazer liposuction / Vazer (ultrasonik) liposuction / Lipomatik nedir?

altKonvansiyonel mekanik liposuction’a alternatif olarak son yıllarda yeni cihazlar geliştirilmiştir. Yeni nesi yağ alım teknikleri olarak adlandırılan bu cihazlar yardımı ile kliniklerde ve hastanelerde türlü türlü modern liposakşın işlemleri yapılabilmektedir. Her cihazın birbirlerine göre avantajları/dezavantajları bulunmaktadır. Kimi cihaz otomatik çalışarak cerrahın daha kolay işlem yapmasını sağlar. Bazı cihazlar ise bir takım enerji modaliteleri (ultrason, lazer vs) uygulaması ile lokalize yağ hücrelerinin lipolizini tetikleyerek yağ aspirasyonunu kolaylaştırmaktadır. Yeni nesil liposuction cihazları ile termal etki ile deride sıkılaştırmanın daha fazla gerçekleştiği ve kollajen yapımının indüklendiği iddia edilmektedir.

Lazer lipoosuction yönteminde yağ dokusuna lazer enerjisi verip yağ hücerelerinin parçalanması ve sonrasında vücuttan uzaklaştırılması hedeflenir. Sadece yağlardan kurtulmak değil, bölgesel vücut şekillendirme amacı ile de uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle gıdı, karın, kalça ve kol çevrelerinde birikimiş yağ likit hale getirilip bir kanül yardımı ile bölgeden uzaklaştırılır.

Vaser yardımlı liposuction ise ultrasonografik ses dalgaları kullanılan bir yöntemdir. Kullanılan ses dalgaları hedef olarak yağ hücrelerine etki gösterir. Damar sinir gibi diğer önemli dokulara hasar vermeksizin yağ dokusunun lipolizini sağlar. Geleneksel liposakşın yöntemlerine göre daha hızlı bir iyileşme periyodu sağladığı iddia edilmektedir. Lipomatik ise yağ aldırma işleminde kullanılan yeni teknoloji cihazlardan birinin adıdır. Yağ emme işlemi esnasında cihazda yer alan borular sayesinde deri altı yağ dokularına titreşim ile mekanik etki uygulanır ve yağ dokularının parçalanması sağlanır. Sonrasında yine benzer vakumlama aparatları sayesinde istenilen bölgeden yağlar çekilerek işlem sonlandırılır. Temel işlem mantığı diğer liposakşın yöntemleri ile aynı olmakla birlikte lipomatik cihazının çalışma prensibi diğer yöntemlerden farklılık gösterir. Kadın erkek farketmeksizin 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir.

Liposuction Ameliyatında Anestezi Nasıl Olmaktadır?

Yağ alma işleminin uygulanacağı bölge sayısına ve genişliğine göre lokal anestezi, bölgesel anestezi yahut genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Hangi tür anestezi ile işlemin gerçekleştirileceğine ameliyat planlaması yapılır iken karar verilir. İşlemin hasta ve hekim konforunu/güvenliğini sağlayacak şekilde anestezi yönteminin belirlenmesi esastır.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
Cilt Bakımı Hydrafacial
Cilt Bakımı
Led Maske
Sivilce Akne Problemi
Altın İğne Radyo Frekans
Cilt Leke Problemleri
Kimyasal Peeling
Dermapen
Dermaroller
Plasmapen
İğnesiz Mezoterapi Mezolifting
Saç Ekimi
Lazer Epilasyon
Erkek Lazer Epilasyon
Kaş Ortası ve Üstü Lazer Epilasyon
Favori Bölgesi Lazer Epilasyon
Kulak Bölgesi Lazer Epilasyon
Yüz Bölgesi Lazer Epilsyon
Sakal Üstü Elmacık Lazer Epilasyon
Dudak Üstü Lazer Epilasyon
Çene Lazer Epilasyon
Boyun Lazer Epilasyon
Ense Lazer Epilasyon
Omuz Bölgesi Lazer Epilasyon
Koltuk Altı Lazer Epilasyon
Kol Lazer Epilasyon
Göğüs Lazer Epilasyon
Göbek Bölgesi Lazer Epilasyon
Sırt Bölgesi Lazer Epilasyon
Bel Bölgesi Lazer Epilasyon
Özel Bölge Genital Lazer Epilasyon
Popo (Kalça Bölgesi) Lazer Epilasyon
Kıl Dönmesi (Kuyruk Sokumu) Lazer Epilasyon
Tüm Bacak Lazer Epilasyon
Ayak Üstü Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon Fiyatlandırma
İğneli Epilasyon
Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Vücut Bileşim Analizi
Detoks
Miha Bodytec
Radyofrekans
Kavitasyon
Lenf Drenaj
Selülit
G5 Selülit Masajı
Çatlak Giderme
Solaryum
Kalıcı Makyaj
Kaş Vitamini
İpek Kirpik
Kiprik Perma
Kirpik Lifting
Manuel Terapi
Kalıcı Oje
Protez Tırnak
Erkek Lazer Epilasyon
Erkek Özel Bölge (Genital) Lazer Epilasyon
Erkek Cilt Bakım Uygulamaları
Erkek Tipi Saç Dökülme
Saç Analizi
Saç Ekim Danışmanlığı
Saç Mezoterapi
Saç Simülasyonu
Altın İğne İle Saç Güçlendirme
Dermaroller Dermapen Saç Uygulaması
Protez Saç
Göz Kapağı Estetiği
Meme Estetiği
Burun Estetiği
Vücut Şekillendirme Liposuction
Yüz Germe Facelift