Çınarlı Mahallesi Ozan Abay Caddesi No 8 Ege Perla AVM Konak – İzmir

izmir-catlak-tedavisi

İncelediğiniz çatlak giderme sayfası size özel olarak hazırlanmış bilgilendirme amaçlıdır. Tüm merak edilenleri, içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Uzun süreli veya ani cilt gerilmelerinden dolayı oluşan cilt açıklıkları, çatlak tedavisi olarak nitelendirilir. Kişilerin yaş, cinsiyet ve doku yapılarına bağlı olarak lazer çeşidi belirlenerek, uygulama yapılır.

Normal bir ciltte %80 kollajen, %4 elastinden oluşan gözenekli bir ağ yapısı mevcuttur. Elastin cildin esnekliğini ve gerginliğini sağlayan bir proteindir.Ciltte balık ağına benzer bir yapı oluşturur. İşte bu elastin lifleri hasar gördüğünde skar (yara izi) görünümlü cilt çatlakları oluşur.

Çatlak Neden Oluşur?

Cilt çatlakları daha çok hormonsal dengelerin önemli değiştiği dönemlerde gözlenmektedir. Örneğin gebelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının kandaki seviyeleri gebelik öncesine göre çok önemli derecede artar. Yine fazla kilo alımlarında yağ dokusunda fazlaca östrojen hormonu oluşmaktadır. Ergenlik öncesi döneme göre ergenlikte önemli derecede hormon seviyesi artar. Bu ani ve yüksek değişimler ciltteki kollojen ve elastin denen ve cildin sıkılık ve elastikiyetini sağlayan dokuların yapımında ve onarımında aksamalara neden olur.

Kollojen ve elastin yapımındaki bu aksamalar bazı cilt alanlarında önemli kayıplara neden olur. Bu bölgeler özellikle karın, kalça, basen bölgeleridir. Kadınlarda çatlak erkeklerden daha fazla gözlenir. Çok kilolu erkeklerde de aynı sorunlarla karşılaşılabilir. Tüm bunlar hormonsal değişimlerle açıklanmaktadır.

Çatlak Giderme Uygulamaları Nelerdir?

Çatlak oluşumunun önüne geçmek için sağlıklı kilo alınmalı/verilmeli, çatlak oluşması muhtemel bölgelere masaj ya da özel programlar uygulanmalıdır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte çatlak izleri için profesyonel cihazlar geliştirilmiştir. Bölgesel incelme ve sıkılaşma programları önerilebilir. Bu uygulamalardaki amaç deri altındaki lif ve kolajen dokusunu harekete geçirerek elastin dokunun onarımını sağlamaktır. Seans sayısı kişinin cilt ve çatlak yapısına göre değişiklik göstermektedir.  Bu uygulamalar  ile birlikte kişi cildini güçlendirmek için bol su tüketmeli ve cilt kuru bırakılmamalıdır.

Çatlak Giderme Hangi Bölgelere Uygulanır?

Tüm vücut bölgelerinde görülebilen çatlaklar genellikle karın, kalça, basen, kol, bacak, baldır, sırt, omuz ve dizlerde oluşum gösterir.

Etiketler : Çatlak Giderme | Vücut Çatlağı | Karın Bölgesi Çatlak Giderme | Kol Bölgesi Çatlak Giderme | Basen Bölgesi Çatlak Giderme | Göğüs Bölgesi Çatlak Giderme
Yazı

Hizmetlerimiz

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği